top of page
Team BKNews

Възходът на китайските микродрами


Описани от медиите с думата "бум" и изправени пред тежки регулации, микродрамите продължават да стават все по-популярни. През 2023 г. само в първите 6 месеца на годината бяха продуцирани толкова драми, колкото за цялата 2022 г. Сега форматът има милиони зрители и дори получава спонсорства от големи марки за красота.


Според Китайската национална администрация за радио и телевизия (NRTA), микродрамата е уеб сериал с епизоди с продължителност или под минута, или до 15 мин. всеки. Тези сериали най-често се разпространяват в социалните мрежи, включително Douyin и Kuaishou, както и в мини програмите на WeChat.


Произход на жанра

Микродрамите стават популярни в тези платформи от 2018 г. под формата на комедийни скечове. Kuaishou, видели отрано потенциала им, започнаха сегмент през 2019 г., наречен “Kuaishou Small Theatre”, за да разпространяват такъв тип съдържание. Kuaishou също бяха първите приспособили се към концепцията през 2020 г., когато пуснаха собствена марка за микродрами - “Xingmang Microdrama”. Традиционните продуценти на уеб сериали Tencent Video, MangoTV и Youku също започнаха да пускат микродрами. Тогава тези драми също така бяха по 10 мин., приблизително колкото обикновена драма.

Нещата се промениха през 2022 г., когато мини програмните микродрами излязоха на сцената. Със средна продължителност на епизод от около минута и голямо разпространение чрез WeChat, тези сериали завладяха зрителите с безплатни епизоди, преди да преминат към мини програмата, за да платят за останалата част. Тези драми обикновено имат малък бюджет, кратък период на продуциране и са предимно романтични комедии, дворцови интриги и драми за корпоративния живот. Само за дни те успяват да съберат милиони юани. Например драмата Unparalleled донесе приходи от 100 млн. за 8 дена.


Този сериал е предоставен със съдействието на...

Марките, особено тези за красота, използват микродрамата като нов маркетингов канал. С бюджет колкото на тв реклама и период на снимане от 1-2 месеца, те стават бърз начин за промотиране. През последните години звезди като Proya и Kans до големи марки като Yves Saint Lauren и Clinique са спонсорирали такива сериали. Колаборацията може да е под формата на обикновено показване на спонсорство и продуктово позициониране до специални рекламни епизоди, в които екипът зад микродрамата се появява за пазаруване на живо, а изпълнителни директори на марките играят роли в сериалите (Marubi и Hexze направиха съответно с Close to Gemini и Break the Waves).


Пробивът

Микродрамата от 3 части Escape from the British Museum събра над 350 млн. гледания в Douyin, когато беше пусната между август и септември 2023 г. и бе превърната в анимиран филм.

Сериалът получи похвали и от CCTV6, филмовия канал на държавната телевизия.


Историята на сериала се върти около пътешествието от Британския музей на китайски нефритен чайник, превърнал се в жена. Без да прибягва до сюжетите в жанра, сериалът резонира и с националистическите настроения относно китайски артефакти в музея или извън Китай, особено поради война или империализъм. Пускането на микродрамата също съвпадна с новината за кражбата на около 2000 артефакта от британската институция.


Сериалът, със своето относително дълго времетраене между 2 до 10 минути на епизод и по-висока производствена стойност, принуди индустрията да постига по-високо качество на продукцията и съдържанието. Някои посочват, че търговската сила на микродрамата е нейният кратък производствен цикъл и ниска цена, а по-високите инвестиции биха направили формата комерсиално неосъществим. Междувременно други твърдят, че посоката на подобрение трябва да е към качеството на съдържанието, не на продуцирането.


Ред и закон

С времето експоненциалният растеж привлече вниманието на регулаторите. На 16 ноември миналата година излезе микродрамата ”Black Lotus Training Manual” (да не се бърка с “The Guide to Capturing a Black Lotus”). Носеха се слухове, че в рамките на 24 часа е донесла приходи от над 20 млн. юана. Пет дена по-късно драмата беше изтеглена от Douyin, Kuaishou и WeChat за "промотиране на екстремно отмъщение, посрещане на насилие с насилие, объркване на правилното с грешното и изобразяване на злото в човешката природа“.


Това е само един от многото случаи на премахнати от платформите микродрами. NRTA започна да регулира бързо развиващия се пазар на микродрами в края на 2022 г., като изтегли повече от милион епизода съдържание и и затвори хиляди акаунти. NRTA обеща да прегледа различни аспекти на производството на микродрами, включително „кастинг, продукция, сюжетни линии, маркетинг и разпространение“, както и „социална стойност“.


Източник: Dao Insights


Comments


bottom of page